Sbor dobrovolných hasičů v Borači byl založen 27. března 1898 na popud Františka Životského, poštmistra v Doubravníku a za spolupráce místního občana Antonína Války. Na zařizující schůzi se přihlásilo 30 členů činných a 29 členů přispívajících.

První výbor

starosta Josef Bartošovský, mlynář v Podolí
náměstek Boh. Bartošovský, mlynář v Podolí
náčelník František Jeřábek, učitel
I. podnáčelník František Vilím, hostinský v Podolí
II. podnáčelník Josef Skalník, rolník v Borači
pokladník Josef Soukal, řídící učitel
Členové výboru
Augustin Uher z Borače
Josef Ťápal z Borače
Jan Kapoun z Podolí
Četaři
Josef Pařil, u lezců
Maxmilián Merta, u stříkačů

Ostatní členové:
Antonín Čech, Čeněk Nešpor, Josef Cimbálník, Alois Merta, František Pohanka, Josef Babáček, Alois Uher, Antonín Válka, Josef Uher, František Gracias, Antonín Brázda, Jan Doušek, Jan Uher, Jan Kapoun, Sylvestr Odehnal, Jan Cimbálník, Josef Sobotka, Josef Odehnal, Josef Stejný, Josef Pavlíček, Josef Šťourač, Jan Škorpík.

1898 – krátce po založení byla zakoupena ruční čtyřkolová stříkačka (koňka) s příslušenstvím od firmy R.A.Smekal.

1921 – zřízena samaritánská stráž: Augustin Uher, Antonín Válka, Františka Pohanková

1932 – sbor zakoupil od firmy Vystrčil a syn z Telče dvoukolovou motorovou stříkačku o výkonu 20 HP, průtoku 1 200 l/min. a tlaku 10,5 atm. Cena kompletního stroje činila 20 000,- Kč. Zkouška stříkačky proběhla v papírně na Prudké.

1951 – zakoupen starší automobil za 35 000,- Kč. Generální opravu provedl Josef Valach.

1955 – automobil přestavěn na speciální požární auto za cenu 13 400,- Kč. Starší motorová stříkačka byla vyměněna za novou a silnější, výrobce n.p. Vysoké Mýto

1981 – přidělena přívěsná požární stříkačka PPS 12.

1996 – na hasičské zbrojnici byla provedena celková výměna krovů a střešní krytiny.

2004 – sbor dobrovolných hasičů zakoupil nový přívěs za osobní automobil na přepravu požární stříkačky.

2005 – obec zakoupila starší cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Praga V3S za 20 000,- Kč.

2005 – 2006 – provedena celková oprava cisternové automobilové stříkačky na požární stanici Hasičského záchranného sboru v Tišnově.

2008 – 21.června proběhly oslavy ke 110. výročí od založení sboru v naší obci, za účasti okolních dobrovolných i profesionálních sborů, s řadou ukázek zásahů a jejich techniky.

2009 – v současné době má sbor 30 členů, starosta je Jaroslav Uher, velitel Dušan Pavelka. Hasiči pořádají různé kulturní akce, sběr železného šrotu, účastní se různých soutěží a oslav spojených s ukázkami techniky. 12 členů sboru dobrovolných hasičů tvoří zároveň zásahovou jednotku obce, která je vysílána se svojí technikou, operačním střediskem Hasičského záchranného sboru, k různým událostem na území naší obce.